text-secondary


Medytacja - Jak Zacząć

Zacznij medytować. Wprowadź duchowość do swojego życia.



Aby wyświetlić polskie napisy w filmie, kliknij „koło zębate” i włącz napisy po angielsku. Następnie zmień je na automatycznie tłumaczone na język polski.


Medytacja to nie to, co myślisz

Medytacja to słowo, które dzisiaj często słyszymy, ale nie zawsze rozumiemy, co ono dokładnie oznacza. Czy jest to praktyka tylko dla osób duchownych? Czy musisz być mistrzem jogi, żeby medytować? Nie. Medytacja jest o wiele prostsza i bardziej dostępna, niż mogłoby się wydawać.

Czym jest medytacja?

Sanskryckie słowo DHYANA, tłumaczone jako MEDYTACJA, oznacza "zanurzenie się w transcendencji". Innymi słowy - medytacja to przeniesienie swojej świadomości z wymiaru materialnego do wymiaru duchowego.

Medytacja rozumiana jako ćwiczenie duchowe (sadhana), jest to codzienna praktyka, która pozwala Ci zatrzymać się na chwilę, uspokoić swoje myśli i doświadczyć różnicy pomiędzy Tobą (duchową istotą) a Twoim ciałem i umysłem. Można powiedzieć, że jest to "trenowanie swojego umysłu", tak jak trenujesz swoje ciało na siłowni.

Do rozpoczęcia praktyki medytacji nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności ani przygotowań. Każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Medytacja to nie jest żaden konkurs ani wyścig, w którym wygrywa tylko jedna osoba. Każdy może odnieść sukces w praktykowaniu medytacji.

Czym medytacja NIE jest?

Teraz, kiedy już wiemy, czym jest medytacja, warto zrozumieć również, czym ona nie jest.

Jak praktykować medytację?

Teraz, kiedy wiesz, czym jest medytacja i czym nie jest, możesz zacząć ją praktykować. Oto kilka prostych kroków, które pomogą Ci rozpocząć praktykę medytacji:

  1. Znajdź odpowiednie miejsce do medytacji
    Wybierz spokojne miejsce, gdzie nie będzie rozpraszających dźwięków.

  2. Przyjmij wygodną pozycję medytacyjną
    Usiądź wygodnie na krześle lub na poduszce na podłodze. Ważne jest, aby czuć się wygodnie, ale jednocześnie trzymać kręgosłup w pozycji prostej.

  3. Skup się na dźwięku mantry
    Przymknij oczy, żeby się nie rozpraszać (ale ich całkiem nie zamykaj, żeby nie zasnąć) i skoncentruj się na swoim oddechu. Po prostu obserwuj, jak powietrze napełnia i opuszcza ciało z każdym wdechem i wydechem. Po uregulowaniu oddechu, zacznij intonować mantrę i skup uwagę na dźwięku.

  4. Nie walcz z myślami podczas medytacji
    Jeśli pojawią się myśli, nie walcz z nimi. Po prostu zaakceptuj je, pozwól im odejść i wróć do skupienia na dźwięku mantry.

  5. Zarezerwuj sobie minimum 5 minut na codzienną medytację
    Zacznij od 5 minut dziennie i stopniowo wydłużaj ten minimalny czas. W niektóre dni możesz medytować dłużej, ale nigdy nie schodź poniżej wyznaczonego minimum. Możesz stopniowo wydłużać ten minimalny czas, ale jak to zrobisz, nie skracaj już go w przyszłości.

  6. Praktykuj medytację codziennie
    Ostatecznym celem praktykowania medytacji jest samorealizacja, czyli stan pełnej świadomości, który osiąga się dzięki codziennej praktyce według zaleceń kwalifikowanego nauczyciela.

Podsumowanie

Głównym celem medytacji jest samorealizacja, ale zwykle najpierw przychodzi poczucie psychicznej równowagi i wewnętrznego spokoju. Jako dodatkowe "efekty uboczne" może poprawić się sen i koncentracja, zniknąć stres i gonitwa myśli.

Jest wiele badań naukowych potwierdzających występowanie pozytywnych "efektów ubocznych" medytacji. Naukowcy nie mają nic do powiedzenia na temat prawdziwego celu medytacji - samorealizacji, ale możesz jej osobiście doświadczyć, praktykując medytację pod kierunkiem dobrego nauczyciela. Na stronie Medytacja Poranna znajdziesz film, w którym Acharya das z Nowej Zelandii uczy medytacji z mantrą na koralach.